Hos os fødes hvalpene i mit soveværelse i et hundeværelse lavet af hvalpehegn så hundemor og hvalpe er i nærheden af os, men stadig har ro.
Nå de er mellem 2 og 3 uger udvider vi "hundeværelset" så de får plads til at bevæge sig rundt og udforske. Her er kurve og liggepladser, hyggekroge og masser af bløde tæpper og legetøj.
Der vil være diverse kropskontrol legetøj og fra de er ca. 3½ til 5 uger bliver de lukket ud i haven i en lille indhegnet hvalpegård med fliser og græs for at tisse og lave stort.
Og de får lov til at lege der når vejret tillader det. Når de skal rejse hjemmefra er de rimeligt stuerene - så man med lidt snilde hurtigt kan få dem helt sikre i at tis og pølle hører til ude og ikke inde.
Når hvalpene skal hjemmefra har de haft halsbånd på, haft snor på og været ude på små ture i snor.
De har kørt i bil og været med forskellige steder - I skole og børnehave, på mit arbejde og der har været besøg af familie og venner i hobetal.
Vi har trænet dem på bord,og de har fået klippet negle flere gange.
Mens hvalpekøberne venter på hvalpen sender vi mails og fotos flere gange. Jeg lægger billeder op på min FB side så man kan følge udviklingen af hvalpene og kuldet.
Og man er altid velkommen til at besøge "sin" hvalp fra 3 ugers alderen til afhentning - så ofte vi kan få det til at passe...